Please assign a menu to the primary menu location under menu

News

MIAA statewide football tournament scores and highlights – Boston Herald

[ad_1]

THURSDAY’S GAMES

DIVISION 1 QUARTERFINAL

Springfield Central 56, Xaverian 22

DIVISION 3 QUARTERFINALS

Hanover 40, Walpole 37

Wakefield 24, Plymouth South 14

DIVISION 5 QUARTERFINALS

Bishop Fenwick 37, Maynard 13

North Reading 40, Apponequet 0

Shawsheen 27, Old Rochester 20

DIVISION 6 QUARTERFINAL

Stoneham 50, Oakmont 23

DIVISION 7 QUARTERFINALS

Cohasset 27, Clinton 14

St. Bernard’s 20, Uxbridge 14

LARGE SCHOOL VOCATIONAL PLAYOFFS

Bay Path 47, Greater New Bedford 21

Northeast 44, Essex Tech 26

SMALL SCHOOL VOCATIONAL PLAYOFFS

Blue Hills 40, Lynn Tech 14

Nashoba Tech 22, Tri-County 12

Upper Cape at South Shore, ppd.

NON-PLAYOFFS

Archbishop Williams 28, Sandwich 7

Atlantis Charter 19, St. John Paul II 14 (ot)

Attleboro 32, Weymouth 12

Barnstable 22, Newton North 7

Beverly 35, Malden 12

Brockton 50, Braintree 20

Case 26, Wareham 0

Chelsea 48, South Boston/Burke 8

Danvers 34, Salem 18

Dartmouth 36, Silver Lake 14

Dedham 41, East Bridgewater 28

Falmouth 13, Ashland 6

Greater Lowell 34, Pentucket 7

Hamilton-Wenham 21, Minuteman 0

Haverhill 35, Lexington 6

Lawrence 21, Acton-Boxboro 13

Lincoln-Sudbury 48, Arlington 34

Malden Catholic 30, Wayland 15

Masconomet 34, Revere 20

Monomoy 39, Cape Cod Tech 6

Nauset 20, Medfield 0

Newburyport 42, Burlington 28

Northeast 44, Essex Tech 26

North Middlesex 42, Algonquin 20

Norwell 21, Carver 0

St. Paul Diocesan 42, Keefe Tech 16

Saugus 21, Whittier 20

Seekonk 30, Bellingham 0

Sharon 27, Medway 0

Somerset Berkley 37, Oliver Ames 6

Taunton 28, Leominster 12

Tech Boston 18, Latin Academy 14

Triton 37, Gloucester 0

Watertown 37, Brighton 22

Wellesley 14, Bridgewater-Raynham 7

West Bridgewater 27, Mashpee 21

Weston 42, O’Bryant 16

Wilmington 37, Medford 6

Winthrop 21, Swampscott 0

Woburn 28, Concord-Carlisle 14

Hopkinton 44, Stoughton 20

FRIDAY’S GAMES

DIVISION 1 QUARTERFINAL

Methuen at Franklin, 4

Everett at Central Catholic, 5

St. John’s Prep at Andover, 7

DIVISION 2 QUARTERFINALS

Marshfield at King Philip, 5

Bishop Feehan at Reading, 6

Mansfield at Milford, 6

DIVISION 3 QUARTERFINALS

Marblehead at Milton, 6

Billerica at North Attleboro, 6:30

DIVISION 4 QUARTERFINALS

Middleboro at Duxbury, 3

Marlboro at Grafton, 4

Scituate at Holliston, 5

Foxboro at Bedford, 7

DIVISION 5 QUARTERFINAL

Dover-Sherborn at Hudson, 7

DIVISION 6 QUARTERFINALS

Lynnfield at St. Mary’s, 4

Abington at Rockland, 7

DIVISION 7 QUARTERFINALS

Wahconah at West Boylston, 6

Millbury at Amesbury, 6:30

DIVISION 8 QUARTERFINALS

Murdock at Oxford, 4

KIPP vs. Lowell Catholic, 5 (Tyngsboro)

Cathedral/Matignon at Hull, 6

Old Colony at Manchester-Essex, 6

LARGE SCHOOL VOCATIONAL PLAYOFFS

Southeastern at Bristol-Plymouth, 3

Greater Lawrence at Monty Tech, 5

SMALL SCHOOL VOCATIONAL PLAYOFFS

Franklin Tech at Pathfinder, 5

NON-PLAYOFFS

Arlington Catholic at Ipswich, 11

Millis at Holbrook/Avon, 1

North Quincy at New Bedford, 1

Norwood at Natick, 1

Boston Latin at Lynn English, 2

Plymouth North at Durfee, 2

Winchester at Cambridge, 2

Dennis-Yarmouth at Canton, 4

Fairhaven at Bishop Stang, 4

Hingham at BC High, 4

Framingham at Quincy, 5

Lowell at Newton South, 5

Tewksbury at Melrose, 5

Dracut at Somerville, 6

East Boston at Georgetown, 6

Diman at Bourne, 6:30

Peabody at Westford Academy, 6:30

North Andover vs. Waltham, 7 (Victory)

Norton at Dighton-Rehoboth, 7

SATURDAY’S GAMES

DIVISION 2 QUARTERFINAL

Chelmsford at Catholic Memorial, 2

DIVISION 6 QUARTERFINAL

Cardinal Spellman at Blackstone Valley, 1

ISL/PREPS

St. Sebastian’s at Thayer Academy, 10:30

Lawrence Academy at BB&N, 12

Milton Academy at Noble & Greenough, 12

Rivers at Roxbury Latin, 12

Middlesex at St. George’s, 12:30

Governor’s Academy at Belmont Hill, 1

Pingree at Dexter Southfield, 1:30

St. Mark’s at Groton, 1:30

Austin Prep at Portsmouth Abbey, 2

Brooks at Tabor, 4

NON-PLAYOFFS

Haverhill at Lexington, 12

Needham at Brookline, 12

St. John’s (S) at Lynn Classical, 1

Westwood at Whitman-Hanson, 6

 

THURSDAY’S HIGHLIGHTS

Sidney Tildsley rushed for 70 yards and a pair of touchdowns, while also throwing for 105 yards as No. 4 Shawsheen (10-0) outlasted No. 5 Old Rochester 27-20 in a Div. 5 quarterfinal.

John McDonald caught a pair of touchdown passes from Ben Scalzi and added a field goal as Hanover (8-2) outscored Walpole 40-37 to advance to the Div. 3 state semifinals.

Jason Nutting ran for three scores as No. 1 Stoneham (9-1) rolled past No. 9 Oakmont 50-23 in a Div. 6 quarterfinal.

Behind two rushing scores and a passing touchdown from Will Baker, second-seeded Cohasset (8-1) surged to a 27-14 win over No. 7 Clinton in a Div. 7 quarterfinal.

In the Large School Vocational Bowl playoffs, Lael Jean-Baptiste (159 yards, two touchdowns) and Chris Zullo (162 yards, touchdown) were terrors on the ground for Northeast (3-6), pairing with a pair of scores from CJ Moriconi to power a 44-26 win over Essex Tech.

Leo Bowman and Ahmir Carrington scored two touchdowns apiece as TechBoston (7-2) outlasted Latin Academy 18-14 in a non-playoff contest. … Logan Daniels Julien ran for 142 yards and a touchdown on 16 carries as Nauset (6-4) defeated Medfield 20-0. … Marcus Thurston ran loose for three touchdowns, powering Archbishop Williams (4-6) over Sandwich 28-7. …Nathan Wood finished with three touchdowns, two on the ground and one in the air, as Case (2-7) pulled away for a 26-0 win over Wareham. … Jake Leonard tossed a pair of touchdowns and added one on the ground to lead Taunton (6-4) to a 28-12 win over Leominster. … Cooper Tarantino tossed two touchdowns and ran for another as Lincoln-Sudbury (6-4) outlasted Arlington 48-34. … Isaiah Rodriguez caught a pair of touchdown passes and finished with 150 receiving yards as Saugus (1-9) snapped a 21-game losing streak with a 21-20 win over Whittier.

 

CASE 26, WAREHAM 20

Case (2-7)              6    13    7    0  –  26

Wareham (2-6)        0    0     0    0  –    0

CA – Nathan Wood 30 pass from Jack Orton (kick failed)

CA – Wood 2 run (run failed)

CA – Will Lebouf 38 pass from Orton (TJ Coderre kick)

CA – Wood 14 run (Coderre kick)

 

COHASSET 27, CLINTON 14

Cohasset (8-1)  14   6    7    0   –   27

Clinton (5-4)       0    0    7    7   –   14

CO: Will Baker 21 run (John Shannon kick)

CO: Baker 18 run (Shannon kick)

CO: Liam Appleton 9 run (kick failed)

CO: 30 pass from Baker (Shannon kick)

Cl: Alex Chouinard 2 run (Tucker Houle kick)

Cl: Chouinard 2 run (Houle kick)

 

HANOVER 40, WALPOLE 37

Walpole  (8-2)  0  17    6    13   –  37

Hanover (8-2)   3   7   16   14   –   40

HA – John McDonald 27 field goal

WP – Aidan Feeney 21 field goal

HA – McDonald 46 pass from Ben Scalzi (McDonald kick)

WP – Max Collins 52 pass from Corey Kilroy (Feeney kick)

WP – Kilroy 64 run (Feeney kick)

HA – McDonald 10 pass from Scalzi (Mehki Bryan pass from McDonald)

WP – Kilroy 1 run (kick blocked)

HA – Nick Freel 12 run (Joe Curran pass from Scalzi)

HA – Curran 5 run (McDonald kick)

WP – Collins 63 pass from Kilroy

HA – Freel 5 run (McDonald kick)

WP – Andrew Falzone 3 run (Feeney kick)

LINCOLN-SUDBURY 48, ARLINGTON 34

Arlington (3-7)                6    7   7   14  –   34

Lincoln-Sudbury (6-4)   21  13  7     7  –   48

LS – Darius Braithwaite 70 kick return (Marcus Cassel kick)

LS – Becan O’Brien 45 pass from Cooper Tarantino (Cassel kick)

LS – Eric Siegal 20 interception return (Cassel kick)

AR – Kayden Mills 45 run (kick failed)

AR – Mills 10 run (Gaspard Pinard kick)

LS – Mason Greenfield 25 pass from Tarantino (kick failed)

LS – Tarantino 10 run (Cassel kick)

AR – Jake Schiano 2 run (Pinard kick)

LS – Jenson Martin 7 run (Cassel kick)

AR – Jacob Kerble 75 fumble return (Pinard kick)

LS – Braithwaite 22 run (Cassel kick)

AR – Schiano 20 run (Pinard kick)

 

NORTHEAST 44, ESSEX TECH 26

Northeast (3-6)       8   24   0   12   –  44

Essex Tech (5-5)    6    0   13   7    –  26

ET – Colin Holden 40 run (kick failed)

NE – Chris Zullo 20 run (Zullo run)

NE – CJ Moriconi 1 run (Lael Jean-Baptiste run)

NE – Jean-Baptiste 69 run (Zullo run)

NE – Moriconi 2 run (Zullo run)

ET – Harry Lynch 15 run (kick failed)

ET – Holden 15 pass from Jacoby Tarasuik (Kaio Dos Passos kick)

NE – Jean-Baptiste 24 run (rush failed)

ET – PJ Norton 50 pass from Tarasuik (Dos Passos kick)

NE – Steven Day 36 pass from Moriconi (rush failed)

 

NORTH READING 40, APPONEQUET 0

Apponequet      (6-2)    0    0    0    0   –    0

North Reading  (9-1)  12    7   21   0   –   40

NR – Will Batten 57 pass from Alex Carucci (pass failed)

NR – Craig Rubino 18 interception return (pass failed)

NR – Brandon Eng 30 pass from Carucci (Matt Guidebeck kick)

NR – Carucci 19 run (Guidebeck kick)

NR – Rubino 43 pass from Carucci (Guidebeck kick)

NR – Guidebeck 35 pass from Carucci (Guidebeck kick)

 

SHAWSHEEN 27, OLD ROCHESTER 20

Old Rochester  (7-2)  13  0  0  7  – 20

Shawsheen (10-0)     13  8  0  6  – 27

SH – Sidney Tildsley 1 run (Jack Finn kick)

OR – Noah Sommers 30 run (Remy Wilson kick)

OR – Sommers 55 run (kick failed)

SH – Tildsley 5 run (kick failed)

SH – Caleb Caceres 3 run (Finn kick)

SH – Mavrick Bourdeau 9 run (kick failed)

OR – Walter Rosher 15 run (Gavin Martin kick)

TECHBOSTON 18, LATIN ACADEMY 14

TechBoston (7-2)       0 12  0  6  – 18

Latin Academy (6-4)  0  6  8  0  – 14

LA – Chris Elston 3 run (run failed)

TB – Leo Bowman 13 run (kick failed)

TB – Ahmir Carrington 88 pass from Bowman (kick failed)

LA – Harry Fitzgerald 10 reception (Fitzgerald run)

TB – Carrington 64 run (kick failed)

TAUNTON 28, LEOMINSTER 12

Taunton (6-4)        14   14  0   0  –  28

Leominster (7-3)    6     6   0   0  –  12

LE – Makai Stenson Newton 5 run (kick failed)

TA – Demetreious Shearrion 68 pass from Jake Leonard (Sete Deletiolle kick)

TA – Leonard 1 run (Deletiolle kick)

TA – Malachai Johnson 12 run (Deletiolle kick)

LE – Osiris Lopes 2 run (rush failed)

TA – Jose Touron 46 pass from Leonard (Deletiolle kick)

SPRINGFIELD CENTRAL 56, XAVERIAN 22

Xaverian (7-3) 0   14    0     8    –  22

Central (9-1)    0   20  20   16   –   56

XA – Jonathan Monteiro 14 pass from Henry Hasselbeck (Joseph MacDonald kick)

SC – William Watson 9 run (rush failed)

SC – Mattias Barbour 24 pass from Watson (Kymari Latney rush)

SC – Watson 20 run (pass failed)

XA – Hasselbeck 4 run (MacDonald kick)

SC – Latney 85 kick return (pass failed)

SC – Shaun’dez Buckhannon 16 interception return (Watson rush)

SC – Connelius Patrick 26 pass from Watson (rush failed)

XA – Hasselbeck 1 run (Charlie Comella pass from Hasselbeck)

SC – Barbour 34 pass from Watson (Mac Lockett pass from Watson)

SC – Tariq Thomas 1 run (Thomas rush)

WAKEFIELD 24, PLYMOUTH SOUTH 14

Wakefield (10–0)          7    7   0   10    –   24

Plymouth South (9–1)   0    0   0   14    –   14

WA – Nathan Delgado 9 run (Mark Letchford kick)

WA – Javin Willis 1 run (Letchford kick)

PS – McNulty 1 pass from Brunstrom (Ian Wernik kick)

PS – McGilvray 5 run (Wernik kick)

WA – Letchford 22 field goal

WA – Nathan Delgado 12 run (Letchford kick)

[ad_2]

Source link