Please assign a menu to the primary menu location under menu

News

MIAA statewide tournament scoreboard and highlights from Tuesday – Boston Herald

[ad_1]

FIELD HOCKEY

DIV. 1 SEMIFINALS – Tuesday

Andover 2, Shrewsbury 1

Walpole 5, Wachusett 1

DIV. 1 STATE FINAL – TBA

No. 1 Walpole (21-1) vs. No. 2 Andover (21-1)

DIV. 2 SEMIFINALS – Wednesday at Shrewsbury

Masconomet vs. Longmeadow, 5

Nashoba vs. Danvers, 7

DIV. 2 STATE FINAL – TBA

Masconomet/Longmeadow vs. Nashoba/Danvers

DIV. 3 SEMIFINALS – Wednesday at Canton

Sandwich vs. Newburyport, 5

Watertown vs. Dover-Sherborn, 7

DIV. 3 STATE FINAL – TBA

Sandwich/Newburyport vs. Watertown/Dover-Sherborn

DIV. 4 SEMIFINALS – Tuesday

Manchester-Essex 2, Cohasset 1 (so)

Uxbridge 3, Monomoy 2 (2 ot)

DIV. 4 STATE FINAL – TBA

No. 1 Uxbridge (22-0) vs. No. 2 Manchester-Essex (16-3-3)

FOOTBALL

DIV. 1 SEMIFINALS – Friday

Methuen vs. Springfield Central, 6 (Shrewsbury)

St. John’s Prep vs. Central Catholic, 7:30 (Lowell)

DIV. 1 STATE FINAL – TBA

Methuen/Springfield Central vs. St. John’s Prep/Central Catholic

DIV. 2 SEMIFINAL – Friday

King Philip vs. Bishop Feehan, 6:30 (Mansfield)

DIV. 2 SEMIFINAL – Saturday

Milford vs. Catholic Memorial, 4:30 (Bridgewater-Raynham)

DIV. 2 STATE FINAL – TBA

King Philip/Bishop Feehan vs. Milford/Catholic Memorial

DIV. 3 SEMIFINALS – Friday

North Attleboro vs. Wakefield, 6:30 (Milford)

Milton vs. Hanover, 7 (Weymouth)

DIV. 3 STATE FINAL – TBA

North Attleboro/Wakefield vs. Milton/Hanover

DIV. 4 SEMIFINALS – Saturday

Grafton vs. Foxboro, 11 (Bellingham)

Duxbury vs. Holliston, 2 (Bridgewater-Raynham)

DIV. 4 STATE FINAL – TBA

Grafton/Foxboro vs. Duxbury/Holliston

DIV. 5 SEMIFINAL – Friday

North Reading vs. Bishop Fenwick, 7 (Manning)

DIV. 5 SEMIFINAL – Saturday

Dover-Sherborn vs. Shawsheen, 12 (Weston)

DIV. 5 STATE FINAL – TBA

North Reading/Bishop Fenwick vs. Dover-Sherborn/Shawsheen

DIV. 6 SEMIFINAL – Friday

Rockland vs. St. Mary’s, 5:30 (Walpole)

DIV. 6 SEMIFINAL – Saturday

Stoneham vs. Cardinal Spellman, 2:30 (Weston)

DIV. 6 STATE FINAL – TBA

Rockland/St. Mary’s vs. Stoneham/Cardinal Spellman

DIV. 7 SEMIFINALS – Friday

Amesbury vs. West Boylston, 5 (Lowell)

Cohasset vs. St. Bernard’s, 5:30 (Burlington)

DIV. 7 STATE FINAL – TBA

Amesbury/West Boylston vs. Cohasset/St. Bernard’s

DIV. 8 SEMIFINALS – Friday

KIPP vs. Oxford, 6 (Ayer Shirley)

Hull vs. Old Colony, 6 (Sandwich)

DIV. 8 STATE FINAL – TBA

KIPP/Oxford vs. Hull/Old Colony

MVADA VOCATIONAL BOWLS

SMALL SCHOOL SEMIFINALS – Thursday

Pathfinder at Nashoba Tech, 6

Blue Hills at South Shore Tech, 6

SMALL SCHOOL FINAL – Thursday, Dec. 1

Pathfinder/Nashoba Tech vs. Blue Hills/South Shore Tech, TBA

LARGE SCHOOL SEMIFINALS – Friday

Southeastern at Monty Tech, 5

Northeast at Bay Path, 6

LARGE SCHOOL FINAL – Thursday, Dec. 1

Southeastern/Monty Tech vs. Northeast/Bay Path, TBA

NEPSAC BOWL – Friday

John Papas Bowl: BB&N at St. Paul’s, 6

NEPSAC BOWLS – Saturday

Ken Hollingsworth Bowl: New Hampton at Proctor, 1

Mike Silipo Bowl: Brunswick at Choate Rosemary Hall, 1

Todd Marble Bowl: Lawrence Academy at Dexter Southfield, 1

Kevin Driscoll Bowl: Avon Old Farms at Governor’s Academy, 1

Dave Coratti Bowl: St. Sebastian’s at Brooks, 1

Moose Curtis Bowl: Canterbury at Rivers, 1:30

Mark Conroy Bowl: Loomis Chaffee at Williston Northampton, 2:30

BOYS SOCCER

DIV. 1 SEMIFINAL – Tuesday

Needham 2, Weymouth 0

DIV. 1 SEMIFINAL – Wednesday at Woburn

St. John’s Prep vs. St. John’s Prep, 4

DIV. 1 STATE FINAL – Saturday at Manning

No. 1 Needham (19-1-2) vs. St. John’s Prep/St. John’s (S), TBA

DIV. 2 SEMIFINAL – Tuesday

Hopkinton 4, Bedford 3

DIV. 2 SEMIFINAL – Wednesday at Marshfield

Plymouth North vs. Oliver Ames, 6

DIV. 2 STATE FINAL – Saturday

No. 2 Hopkinton (19-1-2) vs. Plymouth North/Oliver Ames, TBA

DIV. 3 SEMIFINAL – Tuesday

Newburyport 1, Stoneham 0

DIV. 3 SEMIFINAL – Wednesday at Medway

Dedham vs. Belchertown, 6:15

DIV. 3 STATE FINAL – Saturday

No. 9 Newburyport (22-0-0) vs. Dedham/Belchertown, TBA

DIV. 4 SEMIFINAL – Tuesday

South Hadley 2, Frontier Regional 1

DIV. 4 SEMIFINAL – Wednesday at Walpole

Randolph vs. Blackstone Valley, 4

DIV. 4 STATE FINAL – Saturday

No. 1 South Hadley (19-1-2) vs.Randolph/Blackstone Valley, TBA

DIV. 5 SEMIFINALS – Tuesday

Bromfield 4, Gardner 1

Sutton 1, Douglas 0 (2 ot)

DIV. 5 STATE FINAL – Saturday

No. 2 Sutton (14-3-4) vs. No. 1 Bromfield (17-3-2), TBA

GIRLS SOCCER

DIV. 1 SEMIFINAL – Tuesday

Hingham 2, Bishop Feehan 1 (so)

DIV. 1 SEMIFINAL – Wednesday at Walpole

Wellesley vs. Algonquin, 6

DIV. 1 STATE FINAL – Saturday

No. 2 Hingham (18-0-4) vs. Wellesley/Algonquin, TBA

DIV. 2 SEMIFINALS – Tuesday

Oliver Ames 1, Grafton 0 (2 ot)

Silver Lake 1, Minnechaug 0

DIV. 2 STATE FINAL – Saturday

No. 10 Silver Lake (11-3-8) vs. No. 1 Oliver Ames (16-3-1), TBA

DIV. 3 SEMIFINALS – Wednesday

Dedham vs. Stoneham, 4 (Medway)

Dover-Sherborn vs. Hanover, 6:30 (Weymouth)

DIV. 3 STATE FINAL – Saturday

Dedham/Stoneham vs. Dover-Sherborn/Hanover, TBA

DIV. 4 SEMIFINALS – Wednesday at Doyle

Cohasset vs. Hampshire, 5

Northbridge vs. Littleton, 7

DIV. 4 STATE FINAL – Saturday

Cohasset/Hampshire vs. Northbridge/Littleton, TBA

DIV. 5 SEMIFINALS – Wednesday

Sutton vs. Tahanto, 5 (Ayer-Shirley)

Monson vs. Whitinsville Christian, 5 (Chicopee Comp.)

DIV. 5 STATE FINAL – Saturday

Sutton/Tahanto vs. Monson/Whitinsville Christian, TBA

VOLLEYBALL

DIV. 1 SEMIFINAL – Tuesday

Lincoln-Sudbury 3, Newton South 2

DIV. 1 SEMIFINAL – Wednesday at Bridgewater-Raynham

Newton North vs. Barnstable, 5:30

DIV. 1 STATE FINAL – TBA

No. 2 Lincoln-Sudbury (22-2) vs. Newton North/Barnstable

DIV. 2 SEMIFINALS – Wednesday

Westborough vs. Dartmouth, 5:30 (Franklin)

King Philip vs. Melrose, 6:30 (Framingham)

DIV. 2 STATE FINAL – TBA

Westborough/Dartmouth vs. King Philip/Melrose

DIV. 3 SEMIFINALS – Tuesday

Dennis-Yarmouth 3, Old Rochester 0

Tewksbury 3, Newburyport 0

DIV. 3 STATE FINAL – TBA

No. 2 Tewksbury (20-4) vs. No. 1 Dennis-Yarmouth (19-5)

DIV. 4 SEMIFINAL – Tuesday

Case 3, Lynnfield 1

DIV. 4 SEMIFINAL – Wednesday at Tewksbury

Ipswich vs. Weston, 6:30

DIV. 4 STATE FINAL – TBA

No. 3 Case (23-1) vs. Ipswich/Weston

DIV. 5 SEMIFINALS – Tuesday

Frontier Regional 3, Paulo Freire 2

Mt. Greylock 3, Hopedale 1

DIV. 5 STATE FINAL – TBA

No. 1 Frontier Regional (23-1) vs. No. 3 Mt. Greylock (19-3)

TUESDAY’S HIGHLIGHTS

FIELD HOCKEY

Ellie Bouchard’s third goal of the game in the second overtime gave No. 1 Uxbridge (22-0) a 3-2 win over fourth-seeded Monomoy in a Div. 4 state semifinal. In the other semifinal, Caelie Patrick’s goal in the fifth round of the shootout gave No. 2 Manchester-Essex (16-3-3) a 2-1 win over third-seeded Cohasset.

GIRLS SOCCER

Avery DePaul scored with nine minutes remaining off a Shea Kelleher assist as No. 10 Silver Lake (11-3-8) advanced to the Div. 2 state final with a 1-0 win over No. 3 Minnechaug. … Emma Gavin scored the game-winning goal in overtime as top-seeded Oliver Ames (16-3-1) edged No. 5 Grafton, 1-0.

BOYS SOCCER

Justin Cao tallied the game-winner in the second overtime as No. 2 Sutton (14-3-4) edged Douglas 1-0 in a Div. 4 state semifinal.

Caelan Twichell found the net with less than a minute left on the clock to lift No. 9 Newburyport (22-0) to a 1-0 win over No. 12 Stoneham in a Div. 3 state semifinal.

VOLLEYBALL

No. 2 seed Tewksbury (20-4) made quick work against No. 3 seed Newburyport with a 3-0 (25-22, 25-14, 25-22) victory in a Division 3 state semifinal. Tewksbury was led by the performance of senior Carrina Barron, who finished the game with 17 digs, 15 kills and four aces, while Olivia Cueva had five aces and Vanessa Green had five kills.

“I am so unbelievably excited and proud of these girls and all that they have accomplished this season. This is the first time in program history that we have made it this far so I am feeling very honored and excited, and all of the things right now,” said Redmen head coach Alli Luppi.

Tewksbury will now play for its first ever state championship title this weekend against top-seed Dennis-Yarmouth.

FOOTBALL

Bishop Feehan’s Bryan Pinabell was named as the New England Patriots High School Football Coach of the Week after his team knocked off previously unbeaten Revere to advance to the Div. 2 state semifinals.

 

 

[ad_2]

Source link